By   28 października 2016


O tym, jak będzie się rozwijać czyjaś zawodowa kariera w dużej mierze zależeć będzie od tego, do jakiej firmy trafi na samym początku. Z takich też powodów przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba przemyśleć, czy na pewno właśnie tam będzie wymarzone miejsce. W praktyce nie w każdym przypadku będzie możliwość wybierania, ale czasami warto nieco poszukać odrobinę dłużej niż narzekać później na złą decyzję.

Przede wszystkim trzeba zapoznać się z daną firmą, ocenić jej rynkową pozycję i to, co udało jej się do tej pory osiągnąć. Należy zorientować się również, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. Tutaj wyśmienitym źródłem informacji tego typu mogą być przede wszystkim przeszli i aktualni pracownicy, jacy będą mogli wiele ciekawych rzeczy powiedzieć o swoim miejscu pracy.

W praktyce podstawowym kryterium w czasie wyboru swojej pierwszej firmy jest wynagrodzenie, i chyba długo nic się w tym zakresie nie zmieni. Jest oczywistym, że zaczynając zarobkową pracę początkowo przedział zarobków nie będzie zbyt wysoki, lecz warto związać się z firmą, jaka będzie dawać jakieś możliwości.

Lecz w przeciągu ostatniego czasu rosnąca ilość osób przy podejmowaniu ostatecznej decyzji bierze również pod uwagę pozapłacowe czynniki. I niejednokrotnie to właśnie te dodatki stanowią ważny argument w kuszeniu dobrych kandydatów. Z takich też powodów w czasie rozmów należy dowiedzieć się, co dana firma może zaproponować, a przede wszystkim porządnie się zastanowić, które będą dla nas istotne.

O ile rozpoczynając pierwsze parę lat to czas intensywnej nauki, to potem wiele osób staje w miejscu z rozwojem zawodowym. Warto więc podczas składania dokumentów aplikacyjnych zorientować się, jakie i w tym obszarze będą możliwości, czy wybrana firma zapewnia kursy i szkolenia dostosowane do oczekiwań i potrzeb danej osoby.

Na zakończenie wspomnieć też warto o klimacie i atmosferze które będą panować w nowej firmie. W końcu spędza się w niej dużą część swojego życia, więc bardzo dobrze by było, aby ten czas nie był kolejnym przykrym i niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o tę rzecz powinno się dowiedzieć, jeśli się będzie szukało swojego pierwszego pracodawcy.