By   12 kwietnia 2017
W miejscu pracy większość osób spędza sporą część swojego życia, niekiedy może to nawet być do kilkunastu w ciągu doby. Z takich też powodów to, jak jak czujemy się w pracy bardzo się odbija na pozostałych sprawach, wypoczynku czy relacjach z najbliższymi. Zbyt duży stres i napięcie mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na stan zdrowia danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się zbyt trudna, to być może najwyższa pora pomyśleć o zmianach, czasem takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy źródłem kłopotów jest szef, u którego się pracuje, czy to co się w pracy robi. W pierwszym przypadku będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie odpowiadają warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wypłat.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na panujące warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadku pracownik nie widzi żadnych pozytywów, brakuje motywacji do rozwijania się i planowania swojej kariery zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację przeważnie wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja się poprawiła. Drugi przypadek będzie się najczęściej wiązał ze zmianą zawodu, co jednak nie oznacza wcale, że zaczyna się wszystko od nowa, a umiejętności, które się ma stają się zbędne. W wielu przypadkach właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bywają bardzo pomocne podczas wykonywania nowego zawodu.
Obawę części pracowników zapewne będzie budził czas, jaki może być potrzebny do pełnej zmiany dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, wiele zależało bowiem będzie od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne parę lat do osiągnięcia biegłości, lecz w dużej części przypadków może wystarczyć parę miesięcy.
Istotną rzeczą będzie także to, kto będzie pomagał w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zastanowić się można nad spotkaniem z zawodowym doradcą, niejednokrotnie również na terenie urzędów pracy uzyskać można możliwość skorzystania z pomocy.